Mr Saul Penfold

  • General
  • Committees
  • Division History
  • Party History
  • Election History
  • Members Interests
  • Outside Bodies
  • Training History
  • Hospitality & Gifts
  • Allowances and Expenses
Mr Saul Penfold
Elected:
11 May 2021
First Elected
11 May 2021
Party
Liberal Democrats
Division:
North Walsham West and Erpingham
Address
c/o The Liberal Democrat Group
Ground Floor
County Hall
Norwich
Norfolk
NR1 2DH
Biography:


Parish or Urban areas within the Division: 
Alby with Thwaite, Aldborough, Colby, Erpingham, Felmingham, Hanworth, Ingworth, North Walsham West, Skeyton, Suffield, Swanton Abbott, Westwick, Wickmere, Worstead

For Demographic Information about this Division, please click: www.norfolkinsight.org.uk/members

Responsibilities: Deputy Leader of the Liberal Democrat Group

Job Title:
Coouncillor for North Walsham West and Erpingham
Department:

Election History

ElectedRetiredReason
Tue 11 May 2021  

Party Representation History

PartyRepresentation FromRepresentation To
Liberal DemocratsTue 11 May 2021

Division Representation History

DivisionRepresentation FromRepresentation To
North Walsham West and ErpinghamTue 11 May 2021

Current Outside Body Appointments

Outside BodyJoining Date
There are no current outside bodies for this member.

Past Past Outside Body Appointments

Past Outside BodyPast Joining DatePast Leaving Date
There are no past outside bodies for this member.

Personal Register of Interests

Date of NoticeReceipt by Monitoring OfficerView
15 May 202126 August 2021
07 June 202207 June 2022

Meeting Declarations

Committee NameMeeting DateNatureView
There are no meeting declarations for this member.
DateTitleNotes
Tue, 1 Feb 2022Prevent Briefing for Elected Members  
Tue, 27 Jul 2021Corporate Parenting refresher training for re-elected councillors  
Tue, 20 Jul 2021CES Highways & Waste 
Thu, 10 Jun 2021Introduction Adults Social Services 
Fri, 21 May 2021Practical Session  
Fri, 21 May 2021Councillor Informal Practical Session with Democratic Services 
Thu, 20 May 2021Code of Conduct 
Thu, 20 May 2021Councillor Conduct  
Tue, 18 May 2021Public Health Session 
DateFromDescriptionValue
There are no hospitality and gift records for this member.
Special Responsibility Allowance as Deputy Leader of Political Group with 9-20 Members £1,724

Member Attendance

Attendance Summary

SummaryCountPercentage
Expected attendances16 
Present as expected1169%
Absent531%
Apologies received5100% of absences
In attendance (as a visitor)0 

Attendance Details