Norfolk Police and Crime Panel

The Norfolk Police and Crime Panel has representatives of the 7 local authorities in Norfolk, co-opted members and independent members. The Panel meets at least four times a year to scrutinise the work of the Police and Crime Commissioner.
06 May 2013 - onwards
Fixed
Nominated

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Data pager
Data pager
Page 1 of 5, Displaying meetings 1 to 10 of 50 meetings found in selected date range
16 February 202110:0010:30Edwards Room, County HallScheduled 
02 February 202110:0010:30Edwards Room, County HallScheduled 
01 December 202010:0010:30Cranworth Room, County HallScheduled 
30 September 202010:0010:30Edwards Room, County HallScheduled 
30 June 202010:0010:30Edwards Room, County HallScheduled 
24 March 202010:0010:30Edwards Room, County HallScheduled 
19 February 202010:0010:00Edwards Room, County HallScheduled
04 February 202010:0010:00Edwards Room, County HallScheduled
20 November 201910:0011:31Edwards Room, County HallOccurred
19 September 201910:0011:45Edwards Room, County HallOccurred

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership DatesAttendance
Liberal Democrats
Mrs Sarah Elizabeth Jane Bütikofer Member 16/05/2017 - current 67%
Conservative
Mr William Richmond Chairman 15/05/2017 - current 100%
Conservative
Mr Martin Storey Member 14/06/2017 - current 87%

Appointees

NameRoleMembership DatesAttendance
Mr Tim Adams Member 07/05/2019 - current 100%
Mr Stuart Clancy Member 07/05/2019 - current 33%
Mr Michael Edney Member 07/05/2019 - current 67%
Mr Peter Hill Member 26/09/2017 - current 100%
Dr Kevin Maguire Member 01/05/2018 - current 89%
Mr Colin Manning Member 14/06/2017 - current 87%
Air Commodore Kevin Pellatt FCMI RAF Vice-Chairman 01/08/2016 - current 89%
Mr Mike Smith-Clare Member 29/05/2018 - current 56%
Mrs Alison Webb Member 07/05/2019 - current 0%

Substitutes

PartyNameRoleMembership DatesMeetings Attended
Conservative
Mr Michael John Baylis Chenery of HorsbrughSubstitute 06/05/2013 - current 4
Conservative
Mr Phillip DuiganSubstitute 14/06/2017 - current 2
Liberal Democrats
Dr Edward MaxfieldSubstitute 07/05/2019 - current 0
Vacancy  
Vacancy  
Vacancy  
Vacancy  
Vacancy  
Vacancy  
Vacancy  

Other Information