County Council

All 84 members of the County Council now meet seven times a year in public to set the annual budget; determine policy; approve the Constitution and any changes to it and discuss motions put forward by members of the Council .
06 May 2013 - onwards
Fixed
None
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
12
Page 1 of 2, Displaying meetings 1 to 10 of 13 meetings found in selected date range
19 April 202110:0010:00Council Chamber, County HallScheduled 
22 February 202110:0010:00Council Chamber, County HallScheduled 
23 November 202010:0010:00Council Chamber, County HallScheduled 
21 September 202010:0010:00Council Chamber, County HallScheduled 
20 July 202010:0010:00Council Chamber, County HallScheduled 
04 May 202010:0010:00MEETING CANCELLEDScheduled
23 March 202010:00TBCCANCELLEDScheduled
17 February 202010:0014:30Council Chamber, County HallOccurred
03 February 202014:0014:25Council Chamber, County HallOccurred
20 January 202010:0012:20Council Chamber, County HallOccurred

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership DatesAttendance
Page 1 of 9, Displaying items 1 to 10 of 84 members/vacancies that match search criteria
Conservative
Mr Anthony David Adams Member 08/05/2017 - current 86%
Liberal Democrats
Mr Tim Adams Member 08/05/2017 - current 90%
Liberal Democrats
Mr Steffan Luke Aquarone Member 08/05/2017 - current 86%
Conservative
Mr Stephen Askew Member 08/05/2017 - current 67%
Labour
Ms Jess Barnard Member 08/05/2017 - current 71%
Conservative
Mr Bill Borrett Member 08/05/2017 - current 100%
Conservative
Ms Claire Bowes Member 08/05/2017 - current 57%
Labour
Mrs Julie Dawn Brociek-Coulton Member 08/05/2017 - current 90%
Conservative
Mrs Penny Carpenter Member 08/05/2017 - current 81%
Independent
Mr Mick Castle Member 08/05/2017 - current 86%

Other Information