People & Communities Select Committee

The People and Communities Select Committee is aligned to people orientated services which are based on individual need. These services are predominantly for children and adults but also include other services that contribute to our residents’ well-being. The Committee supports the Cabinet and Council in its work with adults and older people with disabilities; services for young people who are vulnerable and improving educational attainment together with services to improve the wellbeing of our residents such as Arts and Culture, Public Health and Adult Education.
07 May 2019 - onwards
Fixed
All

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
13 March 202010:00TBCEdwards Room, County HallScheduled 
31 January 202010:00TBCEdwards Room, County HallScheduled 
15 November 201910:0012:36Edwards Room, County HallOccurred
13 September 201910:0012:28Edwards Room, County HallOccurred
19 July 201910:0011:52Edwards Room, County HallOccurred
31 May 201910:0011:40Edwards Room, County HallOccurred

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership DatesAttendance
Data pager
Data pager
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 13 members/vacancies that match search criteria
Conservative
Mr David Bills Member 07/05/2019 - current 75%
Liberal Democrats
Mr Tim Adams Lib Democrat Group Spokesperson 07/05/2019 - current 75%
Conservative
Mrs Penny Carpenter Member 07/05/2019 - current 100%
Conservative
Mr Edward Connolly Member 07/05/2019 - current 100%
Conservative
Mr Fabian Royston Eagle Vice-Chairman 07/05/2019 - current 100%
Liberal Democrats
Mr David George Harrison Member 07/05/2019 - current 100%
Conservative
Mrs Shelagh Cassandra Gurney Chairman 07/05/2019 - current 100%
Labour
Mrs Brenda Lesley Jones Member 07/05/2019 - current 100%
Labour
Ms Chrissie Rumsby Member 07/05/2019 - current 75%
Conservative
Mr Thomas Elliott John Smith Member 07/05/2019 - current 100%

Substitutes

No Substitute information needs to be specified as the Substitution type is all. Any elected member may substitute.

Other Information