Infrastructure & Development Select Committee

The Infrastructure and Development Select Committee is aligned to the physical, geographical and economic services we provide to our residents. These services relate to the entire community both at whole County level and at neighbourhood level and take a strategic approach to prevent the fragmentation of service provision that leads to gaps or duplication of effort. The Committee supports the Cabinet and Council in its work on transport, environmental services and growing the economy to enable our residents to live in resilient, prosperous, safe and sustainable communities with the facilities and infrastructure they need.
07 May 2019 - onwards
Fixed
All
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Members

PartyNameRoleMembership DatesAttendance
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 13 members/vacancies that match search criteria
Liberal Democrats
Mr Steffan Luke Aquarone Lib Democrat Group Spokesperson 24/05/2021 - current 50%
Conservative
Mr James Bensly Chair 10/05/2022 - current 0%
Conservative
Mr David Bills Member 24/05/2021 - current 67%
Conservative
Ms Claire Bowes Member 07/05/2019 - current 56%
Conservative
Chris Dawson Member 24/05/2021 - current 100%
Independent
Jim Moriarty Independent Group Spokesperson 24/05/2021 - current 50%
Conservative
Mr William Richmond Member 24/05/2021 - current 67%
Labour
Ms Chrissie Rumsby Member 24/05/2021 - current 50%
Conservative
Mr Robert Savage Member 24/05/2021 - current 67%
Conservative
Mr Barry Stone Member 10/05/2022 - current 0%

Substitutes

No Substitute information needs to be specified as the Substitution type is all. Any elected member may substitute.

Other Information