Scrutiny Committee

The Council appoints the Scrutiny Committee from among the non-executive Members of the Council to review or scrutinise decisions made or other action taken in accordance with: a) any functions which are the responsibility of the Executive, including decisions made/actions taken directly by the Executive itself and those decisions/actions delegated to Chief Officers and individual members of the Executive; and b) any functions which are not the responsibility of the Executive.
07 May 2019 - onwards
Fixed
All

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Data pager
Data pager
12
Page 1 of 2, Displaying meetings 1 to 10 of 11 meetings found in selected date range
22 April 202010:0010:30Edwards Room, County HallRescheduled 
17 March 202010:0010:30Edwards Room, County HallScheduled 
20 February 202010:0010:30Edwards Room, County HallRescheduled 
28 January 202010:0010:30Edwards Room, County HallScheduled 
17 December 201910:0010:30Edwards Room, County HallScheduled 
19 November 201910:0010:30Edwards Room, County HallScheduled
22 October 201910:0010:30Edwards Room, County HallOccurred
17 September 201910:0012:43Edwards Room, County HallOccurred
30 July 201910:0313:18Edwards Room, County HallOccurred
22 July 201914:4716:35Edwards Room, County HallOccurred

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership DatesAttendance
Data pager
Data pager
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 13 members/vacancies that match search criteria
Conservative
Mr Edward Connolly Member 11/06/2019 - current 100%
Labour
Ms Emma Clare Corlett Member 07/05/2019 - current 75%
Conservative
Mr Roy Frederick William Brame Member 07/05/2019 - current 100%
Conservative
Mr Phillip Duigan Member 07/05/2019 - current 100%
Conservative
Mr Ron Charles Hanton Member 07/05/2019 - current 75%
Labour
Dr Chris Jones Member 07/05/2019 - current 50%
Conservative
Mr Keith Walter Kiddie Member 07/05/2019 - current 75%
Liberal Democrats
Dr Edward Maxfield Member 14/06/2019 - current 100%
Conservative
Mr Joe Mooney Member 07/05/2019 - current 100%
Labour
Mr Steve Morphew Chair 07/05/2019 - current 100%

Appointees

NameRoleMembership DatesAttendance
Mrs Helen Bates Church Representative 04/06/2019 - current 0%
Mr Paul Dunning Church Representative 04/06/2019 - current 0%
Mr Giles Hankinson Parent Governor Representative 02/07/2019 - current 33%
Vacancy    

Substitutes

No Substitute information needs to be specified as the Substitution type is all. Any elected member may substitute.

Other Information