Planning (Regulatory) Committee

The Planning (Regulatory) Committee considers applications for approvals in respect of minerals and waste and County Council developments.
06 May 2013 - onwards
Fixed
Nominated
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Page 1 of 5, Displaying meetings 1 to 10 of 50 meetings found in selected date range
09 April 202111:00TBCEdwards Room, County HallScheduled 
05 March 202111:00TBCEdwards Room, County HallScheduled 
15 January 202111:00TBCEdwards Room, County HallScheduled 
27 November 202011:00TBCEdwards Room, County HallScheduled 
16 October 202011:00TBCEdwards Room, County HallScheduled 
04 September 202011:00TBCEdwards Room, County HallScheduled 
21 August 202011:00TBCVirtual Meeting (link on agenda)Scheduled 
31 July 202011:00TBCVirtual Meeting (link on agenda)Scheduled
05 June 202011:00TBCVirtual Meeting - Click link on first page of agenda to view meetingScheduled
24 April 202011:00TBCCANCELLEDScheduled

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership DatesAttendance
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 13 members/vacancies that match search criteria
Conservative
Mr Stephen Askew Member 15/05/2017 - current 46%
Conservative
Mr Roy Frederick William Brame Member 15/05/2017 - current 46%
Independent
Mr Mick Castle Independent Group Spokesperson 07/05/2019 - current 83%
Labour
Mr David John Collis Labour Group Spokesperson 15/05/2017 - current 77%
Labour
Mr Danny Douglas Member 07/05/2019 - current 83%
Conservative
Mr Colin Wayne Foulger Chairman 01/12/2017 - current 92%
Conservative
Mr Brian John Maxwell Iles Member 28/08/2018 - current 78%
Conservative
Mr Brian Winston Charles Long Vice-Chairman 13/07/2018 - current 80%
Conservative
Mr William Richmond Member 15/05/2017 - current 92%
Labour
Mr Mike Sands Member 13/07/2018 - current 50%

Substitutes

PartyNameRoleMembership DatesMeetings Attended
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 13 substitutes/vacancies that match search criteria
Conservative
Mr David BillsSubstitute 16/10/2018 - current 3
Liberal Democrats
Mr David George HarrisonSubstitute 07/05/2019 - current 0
Labour
Dr Chris JonesSubstitute 07/05/2019 - current 1
Conservative
Mr Beverley Herbert Alison SprattSubstitute 11/09/2018 - current 6
Independent
Ms Sandra Jane SquireSubstitute 07/05/2019 - current 1
Conservative
Mr Vic James ThomsonSubstitute 16/10/2018 - current 1
Vacancy  
Vacancy  
Vacancy  
Vacancy  

Other Information