Children's Services Committee

The Children’s Services Committee is responsible for services which help keep children and young people safe and fulfill their potential. It incorporates schools and social care for children and families. It has a particular focus on those children who are in care, and for whom the Council has corporate parenting responsibility. The specific functions are: Early years and child care, School improvement, Additional educational needs, Child protection, Children and young people in care, Fostering and Adoption and Youth offending.
01 January 2014 - onwards
Fixed
All

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership DatesAttendance
Data pager
Data pager
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 13 members/vacancies that match search criteria
Labour
Mr David John Collis Member 15/05/2017 - current 91%
Labour
Ms Emma Clare Corlett Member 08/05/2018 - current 80%
Conservative
Mr Stuart Graham Dark Chairman 15/10/2018 - current 100%
Conservative
Mr John Fisher Member 15/05/2017 - current 82%
Conservative
Mr Ron Charles Hanton Member 08/06/2017 - current 91%
Conservative
Mr Harry Humphrey Member 24/09/2018 - current 100%
Liberal Democrats
Dr Edward Maxfield Lib Democrat Group Spokesperson 15/05/2017 - current 91%
Conservative
Mr Joe Mooney Member 23/07/2018 - current 67%
Conservative
Ms Judy Britannia Caroline Oliver Vice-Chairman 15/10/2018 - current 100%
Labour
Mr Mike Smith-Clare Labour Group Spokesperson 08/05/2018 - current 100%

Appointees

NameRoleMembership DatesAttendance
Mrs Helen Bates Church Representative 15/05/2017 - current 18%
Mr Paul Dunning Church Representative 07/08/2017 - current 70%

Substitutes

No Substitute information needs to be specified as the Substitution type is all. Any elected member may substitute.

Other Information