Economic Development Sub-Committee

The Economic Development Sub-Committee is responsible for promoting economic development and regeneration and associated activities.
28 April 2014 - onwards
Fixed
All

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership DatesAttendance
Conservative
Ms Claire Bowes Member 16/12/2015 - current 83 %
UKIP and Independent
Mr Jonathon Childs Member 19/05/2015 - current 100 %
Conservative
Mr Stuart Michael Clancy Chairman 27/05/2014 - current 73 %
Conservative
Mr Colin Wayne Foulger Member 28/01/2016 - current 80 %
Conservative
Mr Brian John Maxwell Iles Vice-Chairman 10/05/2016 - current 75 %
Labour
Mr Terry Jermy Member 16/12/2014 - current 64 %
Liberal Democrats
Mr John William Timewell Member 27/05/2014 - current 100 %
Labour
Mrs Colleen Monica Walker Member 27/05/2014 - current 100 %
Conservative
Mr Anthony Maurice White Member 16/12/2015 - current 100 %

Appointees

Substitutes

No Substitute information needs to be specified as the Substitution type is all. Any elected member may substitute.

Other Information