Environment, Development and Transport Committee

The Environment, Development and Transport Committee has responsibility for protecting and enhancing the environment. It also incorporates travel and transport services to help keep the county moving, and maintains and develops the highway network. The specific functions are: Climate Change, mitigation and adaptation, Flood and Water Management, Ecology and Arboriculture, Countryside Access, Archaeology, Heritage and Landscape, Waste Management and Recycling, Transport Strategy/Highways Network/Passenger Transport, Planning and Development Strategy and Management.
06 May 2014 - onwards
Fixed
All

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership DatesAttendance
Data pager
Data pager
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 13 members/vacancies that match search criteria
Independent
Mr Mick Castle Member 05/01/2018 - current 100%
Conservative
Mr Stuart Michael Clancy Vice-Chairman 15/05/2017 - current 100%
Conservative
Mr Phillip Duigan Member 15/05/2017 - current 100%
Conservative
Mr Colin Wayne Foulger Member 15/05/2017 - current 91%
Liberal Democrats
Cllr Tim East Lib Democrat Group Spokesperson 15/05/2017 - current 91%
Conservative
Mr Simon Eyre Member 15/05/2017 - current 82%
Conservative
Mr Andy Grant Member 15/05/2017 - current 73%
Labour
Mr Terry Jermy Labour Group Spokesperson 15/05/2017 - current 91%
Conservative
Ms Judy Britannia Caroline Oliver Member 15/05/2017 - current 91%
Conservative
Mr Beverley Herbert Alison Spratt Member 23/07/2018 - current 100%

Substitutes

No Substitute information needs to be specified as the Substitution type is all. Any elected member may substitute.

Other Information