Scrutiny Committee

The Council appoints the Scrutiny Committee from among the non-executive Members of the Council to review or scrutinise decisions made or other action taken in accordance with: a) any functions which are the responsibility of the Executive, including decisions made/actions taken directly by the Executive itself and those decisions/actions delegated to Chief Officers and individual members of the Executive; and b) any functions which are not the responsibility of the Executive.
07 May 2019 - onwards
Fixed
All
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Members

PartyNameRoleMembership DatesAttendance
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 13 members/vacancies that match search criteria
Conservative
Mr Carl Annison Member 24/05/2021 - current 87%
Conservative
Lesley Bambridge Member 24/05/2021 - current 93%
Conservative
Mr Barry Duffin Member 24/05/2021 - current 73%
Conservative
Mr Phillip Duigan Member 14/02/2022 - current 100%
Conservative
Lana Hempsall Vice-Chair 24/05/2021 - current 87%
Conservative
Mr Keith Walter Kiddie Member 24/05/2021 - current 67%
Conservative
Mr Mark Kiddle-Morris Member 24/05/2021 - current 87%
Conservative
Mr Brian Winston Charles Long Member 03/11/2022 - current No meetings since joining
Independent
Dr Edward Maxfield Member 24/05/2021 - current 53%
Labour
Mr Steve Morphew Chair 07/05/2019 - current 100%

Appointees

Appointee NameAppointee RoleAppointee Membership DatesAppointee Attendance
Mrs Helen Bates Church Representative 20/09/2022 - current 0%
Mr Paul Dunning Church Representative 04/06/2019 - current 0%
Mr Giles Hankinson Parent Governor Representative 02/07/2019 - current 69%
Vacancy    

Substitutes

No Substitute information needs to be specified as the Substitution type is all. Any elected member may substitute.

Other Information