Communities Committee

The Communities Committee has responsibility for those services which are mainly based in Communities and serve all of Norfolk's population. It includes those services which help build resilience in our communities and keep people safe. It focuses on how we engage with the public and how we make our services as customer friendly as possible. The specific functions are: Libraries, museums, archives, arts and events, Norfolk Records service, Adult education, Trading Standards, Public Health (including Drug and Alcohol Commissioning), Fire and Rescue, Emergency planning and community resilience, Customer Services, Community relations and engagement.
06 May 2014 - onwards
Fixed
All

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership DatesAttendance
Data pager
Data pager
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 13 members/vacancies that match search criteria
Conservative
Mr David Bills Member 15/05/2017 - current 67%
Liberal Democrats
Mr Tim Adams Lib Democrat Group Spokesperson 04/12/2018 - current No meetings since joining
Labour
Ms Jess Barnard Member 15/05/2017 - current 83%
Conservative
Mrs Margaret Dewsbury Chairman 15/05/2017 - current 100%
Conservative
Mr Nigel David Dixon Member 15/05/2017 - current 92%
Conservative
Mr Ron Charles Hanton Member 15/05/2017 - current 83%
Conservative
Mr Harry Humphrey Member 15/05/2017 - current 100%
Labour
Dr Chris Jones Member 08/05/2018 - current 83%
Conservative
Mr Keith Walter Kiddie Member 19/07/2018 - current 75%
Conservative
Mr Brian Winston Charles Long Vice-Chair 19/07/2018 - current 100%

Substitutes

No Substitute information needs to be specified as the Substitution type is all. Any elected member may substitute.

Other Information